W zgodzie ze sobą – kilka słów o work-life balance

Czasem poruszając temat work-life balance spotykamy się ze stwierdzeniami, że równowaga pomiędzy pracą, a życiem nie jest możliwa. Zanim przejdziemy do tego jak, zastanówmy się przez chwilę nad tym czym w ogóle jest work-life balance.

Work-life balance – to zaczyna się w głowie.

Pomyśl przez chwilę, w jaki sposób rozumiesz równowagę między pracą a życiem osobistym? Czy oznacza to dla Ciebie taką samą ilość czasu poświęconego na życie osobiste, co pracę? A może elastyczne godziny pracy lub home office? Możliwość decydowania o tym, co i kiedy robisz? Czy też opcję zamknięcia za sobą drzwi firmy po ośmiu godzinach i przejścia do innych zajęć? Co powinno według Ciebie dziać się w tym czasie wolnym, aby można powiedzieć o równowadze? Jak Twój pracodawca dba o ten aspekt? Przestrzega zasad Kodeksu Pracy? A może masz w biurowcu siłownię, basen i PlayStation, dzięki którym możesz się zrelaksować? Może masz kartę na zajęcia sportowe? Jak z tego korzystasz? Jak różne są firmy i formy zatrudnienia, tak wiele może być definicji równowagi między życiem osobistym i pracą. Jak zatem dbać o swój work-life balance, jeśli nawet dokładnie nie wiemy, czym on jest? Work-life balance zaczyna się w głowie, czyli nieważne gdzie jestem i co w danej chwili robię, życie pozazawodowe istnieje, kiedy nie myślimy o pracy.

Pozory równowagi

Zastanawiałeś się kiedyś, ile czasu dziennie poświęcasz na pracę zawodową? Czy to jest w ogóle mierzalne? Jeśli zdefiniujesz ów czas jako spełnianie obowiązków służbowych, pewnie jesteś w stanie to oszacować. Co jeśli w definicję „czasu poświęcanego na pracę” włączymy także myślenie o niej i wynikające z pełnienia obowiązków następstwa dla naszego ciała?

Załóżmy, że kończysz pracę po ośmiu godzinach. Świetnie. Albo inna sytuacja: prowadzisz własną firmę i pracujesz z domu – super, przecież sam decydujesz o tym ile godzin poświęcisz na pracę. Pomyśl jednak, ile razy po opuszczeniu biura odbierasz maile i telefony służbowe? Jak często wracasz myślami do stresujących sytuacji i poszukujesz rozwiązań swoich zawodowych wyzwań w trakcie leniwego niedzielnego popołudnia? Jak często będąc na wakacjach załatwiasz sprawy zawodowe lub o nich myślisz?

Inna możliwość: pracujesz fizycznie bądź po prostu nie musisz martwić się skomplikowanymi sytuacjami w pracy. A jak ma się Twoje ciało? Jak traktujesz je w godzinach pracy? Ile dajesz mu ruchu bądź odpoczynku, jak je zabezpieczasz przed szkodliwymi czynnikami i jak się odżywiasz? Ciało również „pamięta” i te doświadczenia przekładają się na późniejsze funkcjonowanie.

Znajdź swoje sposoby

W żadnym poradniku nie znajdziesz odpowiedzi na pytanie, jak dbać o swój work-life balance. Z tego prostego powodu, sam musisz sprawdzić, co jest w zgodzie z Tobą, a co już nie. Ważne, byś na początku zastanowił się nad tym i poobserwował, ile swojej energii psychicznej i fizycznej poświęcasz pracy i czy to jest dla Ciebie dobre rozwiązanie? Czy jest tak jak chcesz? Czy dajesz z siebie dużo, a potem odczuwasz frustrację? Czy czujesz się przemęczony? A może czujesz, że chcesz pracować więcej? Pomyśl czy i jakie znaczenie ma dla ciebie sposób pracy? Czy lubisz swoją pracę? Jeśli nie – pomyśl czy kiedyś było inaczej? Czasem jest tak, że nawet jeśli robimy coś, co lubimy, ale bierzemy na siebie więcej niż możemy unieść czujemy zniechęcenie. Czasem zniechęcenie i poczucie wypalenia wynika z zaniedbania innych sfer życia. To co istotne – nie ma uniwersalnych rozwiązań, bo każdy z nas jest inny.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w znalezieniu rozwiązań dopasowanych do siebie, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

2 thoughts on “W zgodzie ze sobą – kilka słów o work-life balance

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


%d bloggers like this: