Szukasz pracy? Najpierw znajdź siebie.

„Większość osób poszukujących pracy swoich marzeń ponosi porażkę nie dlatego, że w niewystarczającym stopniu poznały rynek pracy, a dlatego, że w niewystarczającym stopniu znają same siebie.”
D.R. Bolles

Wyniki jednego z badań Instytutu Gallupa pokazują, że tylko około 13 procent osób czerpie satysfakcję ze swojej pracy. To dużo czy mało? Dużo, jeśli pomyślimy o rzeszach pracowników wykonujących powtarzalną i prostą, nisko płatną, obciążającą fizycznie bądź psychicznie pracę. Wynik wyda nam się natomiast dramatycznie niski, jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość powszechnie dostępnych informacji o rynku pracy, świadomość współczesnych pracowników w krajach rozwiniętych, inwestycje państw w sektor edukacji czy starania pracodawców. Dobre studia, coraz lepsze zarobki, benefity pracownicze, nieustanny rozwój i szkolenia, siłownie
firmowe, pikniki rodzinne, hamaki w biurach…

A zatem czego jeszcze potrzeba do szczęścia tym 87 procentom?

Prawdopodobnie ich samych. W ferworze przygotowań do zawodowego życia – wyboru szkół, kursów, projektów, języków, pisania perfekcyjnego CV i kucia na pamięć odpowiedzi na „1000 pytań na rozmowie rekrutacyjnej” – zabrakło jednego zasadniczego kroku. Jest nim samopoznanie. Kim jesteś?  Co zamierzasz zrobić dla siebie i innych? Co chcesz ważnego osiągnąć? Jakie są Twoje wartości, co w ogóle jest ważne? W czym jesteś dobry, a co kochasz robić? Co z tego chcesz dać sobie i otaczającemu Cię światu?

Odpowiadanie sobie na te pytania jest trudne, jednak niezbędne by zwiększyć Twoje szanse na znalezienie się wśród 13 procent szczęśliwców. Jeśli więc pragniesz znaleźć się w tym szacownym gronie, zachęcamy Cię do rozpoczęcia drogi od poszukiwania siebie. Zamiast nerwowo zastanawiać się, jaką szkołę czy studia wybrać, przeglądać ogłoszenia i martwić się, co nie gra w Twoim życiorysie czy na jakie inne zajęcie opłaca Ci się zmienić obecny zawód, który okazał się nietrafiony, wyrusz w wędrówkę. Zapraszamy Cię do podróży w głąb siebie, w której możemy Ci towarzyszyć.

 

Autor: Elżbieta Watemborska

zdjęcie: pixaby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *