Cykl #CVbezściemy

Cześć, zapraszam Was do śledzenia nowego cyklu, w którym mniej więcej co tydzień będę publikować wskazówki dotyczące tworzenia dokumentów aplikacyjnych. Moje odpowiedzi będą oparte na pytaniach, które najczęściej pojawiają się u moich klientów – osób zarówno doświadczonych, jak i dopiero wchodzących na rynek pracy. To także moje spostrzeżenia w odniesieniu do błędów, które widziałam wielokrotnie w CV kandydatów. Uwagi są oparte na moim doświadczeniu rekrutera i doradcy kariery, niekiedy mogą być również okraszone badaniami lub dawką teorii. Dlaczego warto zapoznać się z moimi wskazówkami? Przemawiają za tym tysiące przejrzanych  przeze mnie CV, dziesiątki obsadzonych stanowisk w firmach i grubo ponad setka klientów, których do tej pory wspierałam w modyfikacji ich dokumentów aplikacyjnych.

Tyle tytułem wstępu. Dziś kilka słów o najważniejszej części CV, czyli o kompetencjach. CV nie jest po to, by po prostu pokazać pracodawcy nasze doświadczenie, studia albo hobby.


Tym, co naprawdę interesuje rekrutera w CV, są konkretne kompetencje.

Kompetencja, wg jednej z teorii powszechnej w świecie HR, zawiera w sobie 3 składowe. Kompetencja to wiedza, umiejętności i postawa. Kompetencja istnieje w pełni, gdy obecne są jej wszystkie 3 składowe.  Dla ułatwienia, omówmy sobie przykładowo kompetencję „rekrutacja kandydatów do pracy”.

Wiedza – wiem co, może to być wiedza „książkowa”, teoretyczna, nabyta najczęściej w procesie formalnej albo nieformalnej edukacji – w szkole, na kursach, z Internetu… w odniesieniu do naszego przykładu to znajomość narzędzi i sposobów rekrutacji (wywiad rekrutacyjny, testy itp.) zdobyta podczas studiów z zarządzania zasobami ludzkimi.

Umiejętności – to stosowanie nabytej wiedzy w praktyce, czyli podczas pracy, w projektach, na wolontariacie, w życiu prywatnym. Umiejętność rekrutowania kandydatów przejawia się w pełnieniu funkcji rekrutera w firmie.

Postawa – motywacja do używania wiedzy i umiejętności. W przypadku rekrutacji może się odzwierciedlać w sposobie wykonywania pracy przez rekrutera – jak traktuje kandydatów, czy lubi swoje obowiązki i chce się w tym obszarze rozwijać.

Jak właściwie pokazać kompetencje w CV?

  1. Zapoznaj się z kompetencjami wymaganymi przez pracodawcę opisanymi w ogłoszeniu w sekcji „oczekiwania” i  „zaszytymi” w opisie zadań na danym stanowisku, oraz ze składowymi każdej z nich (np. pracodawca może wymagać umiejętności praktycznych w jakimś zakresie, ale niekoniecznie wykształcenia formalnego).
  2. Wszystkie sekcje w CV – przebieg doświadczenia, edukacji, projektów itd. – opisuj tak, by uwypuklać pożądane kompetencje, które posiadasz.
  3. Pamiętaj o ostatniej składowej – postawie. Z Twojego CV jasno powinno wynikać, że jesteś zmotywowany do pełnienia roli, o którą się ubiegasz i rozwijania posiadanych kompetencji. Dlatego właśnie warto pisać CV dostosowane pod daną ofertę pracy, uwypuklając istotne w jej świetle kompetencje. Jeśli zaś zmieniasz ścieżkę kariery albo masz bardzo zróżnicowane doświadczenia i nie do końca jasna jest Twoja motywacja – możesz napisać kilka słów o tym na początku „rozbiegówki” w CV lub pokusić się o list motywacyjny (co akurat mniej polecam)

Co, jeśli nie mam jeszcze danej kompetencji wymaganej przez pracodawcę?

  1. Pokaż w CV, że masz którąś z jej składowych, np. wykształcenie w tym kierunku, jakiś ukończony kurs albo umiejętności praktyczne – np. nie masz certyfikatu z zarządzania projektami (potencjalne luki w wiedzy formalnej), ale miałeś okazję już kiedyś być PM.
  2. Wzmocnij postawę – pokaż i uzasadnij, dlaczego zależy Ci na tej pracy i rozwoju konkretnych kompetencji.
  3. Pamiętaj, że swoją kompetencję kształtujesz nie tylko w pracy – pomyśl o innych sytuacjach, gdzie mogłeś ją ćwiczyć i napisz o tym – np.  w ramach hobby, wolontariatu, projektu w szkole.

Na koniec wskazówka ogólna – gdy patrzysz na ofertę pracy i konfrontujesz ją z Twoim profilem, myśl zawsze kompetencjami. Częsty błąd to przywiązywanie zbyt dużej wagi do nazwy stanowiska, które w różnych organizacjach może wymagać odmiennych kompetencji.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego wpisu, zapraszam do komentowania. Zapraszam Cię też do zadawania innych pytań, które nurtują Cię w kontekście pisania dobrego CV – postaram się na nie odpowiedzieć w kolejnych wpisach 🙂

Pozdrawiam serdecznie, Ela Watemborska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *