Cykl #CVbezściemy

Forma i wygląd CV

Ostatnio pisałam o treści, dziś nieco więcej o formie dobrego CV, czyli o tym, jak stworzyć efektywny, a niekoniecznie efektowny życiorys.

Długość

Słyszałeś kiedyś, że dobre CV ma mieć 2 strony? Zapomnij o tej zasadzie. Zaskakująco wielu kandydatów wciąż trafia do mnie z tą informacją. Dobry życiorys może mieć kilka stron, w zależności m.in. od doświadczenia osoby. Kryterium, jakie powinno decydować o długości CV jest przedstawienie takich informacji potencjalnemu pracodawcy, które odpowiadają na jego oczekiwania przedstawione w ofercie. Jeśli zatem ktoś ma wieloletnie doświadczenie w wielu branżach lub na wielu stanowiskach, warto aby w CV przedstawił szerzej tylko takie, które znajdują odniesienie do danej oferty pracy.

Przejrzystość

Przejrzyste CV to dokument, w którym znajdziemy odnośniki o stosunkowo krótkiej treści. Najlepiej, by jeden punkt opisujący konkretną odpowiedzialność w ramach danego stanowiska zajmował maksymalnie 2 linijki tekstu. Im dłuższy, tym mniej czytelny i tym mniejsza szansa, że rekruter dokładnie go przeczyta.

W życiorysie warto używać wypunktowań, choć należy je ograniczyć do maksymalnie 2 poziomów. Dodawanie podpunktów do podpunktów czyni tekst nieczytelnym. Często pytacie o ilość odnośników w ramach jednego punktu, czyli na przykład ile wymienić obszarów odpowiedzialności w ramach danego stanowiska. Optymalna ilość to 5-7 punktów. Warto szeregować je wedle ważności, częstotliwości występowania oraz adekwatności względem stanowiska, na które aplikujesz.

Prócz wypunktowań warto używać podkreśleń i pogrubień, ale oszczędnie i w spójnym stylu w całym CV. Jeśli pogrubiasz nazwy pracodawcy, to rób tak w każdym przypadku. Jeżeli pogrubiasz słowa kluczowe w tekście, rób to rozważnie. Przykładowo, w opisie zadań na danym stanowisku wybierz 2-3 frazy, nie więcej. Pogrubienie bardziej przyciąga uwagę niż podkreślenie.

Grafiki i rysunki

Zanim dodasz w CV efektowną szatę graficzną, co jest teraz możliwe dzięki wielu dostępnym szablonom i programom, zastanów się, po co to robisz. Okiem rekrutera – najlepsze CV to proste CV ze zwartą i jasną treścią i dużą przejrzystością. Osobiście odradzam zamieszczanie dużej ilości elementów graficznych  – odwracają one uwagę od treści, która jest najistotniejsza. Wyjątkiem jest tu tzw. branża kreatywna, gdzie forma graficzna stanowi „próbkę” warsztatu albo kreatywności kandydata. Ważna jest jednak wówczas spójność zastosowanego stylu.

Dobrym przykładem niezbyt trafnego użycia grafik są poziomy umiejętności (obsługa komputera, angielski, etc) przedstawione w postaci kolorowych pasków bez opisu. Czy to, że ktoś ma zakolorowany pasek w ¾ oznacza, że zna angielski na poziomie B1 czy B2? Takie przedstawienie danych budzi wątpliwość.

Zanim umieścisz grafikę, zadaj sobie 3 pytania: Czy grafika czyni CV bardziej przejrzystym? Czy grafika pozwala skrócić CV (przedstawić informacje tekstowe w prostszej formie)? Czy grafika wnosi dodatkowe informacje, które trudno ubrać w słowa? W rozstrzygnięciu tych kwestii pomoże Ci osoba, której dasz życiorys do przejrzenia, nie musi to być ekspert. Podobna zasada tyczy się kolorów – najlepsze jest stonowane CV, by kolor nie odwracał uwagi od treści.

Język

Prostota i profesjonalizm to wg mnie dwie główne i uniwersalne zasady. Unikaj wielokrotnie złożonych zdań – posługuj się raczej krótkimi frazami, w których będzie jak najwięcej czasowników (czynności, osiągnięcia) i rzeczowników (co, z kim), mogą być dodatkowo okraszone liczbami przyciągającymi uwagę i pokazującymi skalę opisywanego wyzwania, np. w ostatnim roku wygenerowałem oszczędności na projekcie X w wysokości XX%.

Unikaj nadmiernej ilości przymiotników, branżowych skrótów i języka nieformalnego. Zazwyczaj aplikując nie znasz do końca kultury organizacyjnej danego pracodawcy i nie wiesz, jak luźny styl może być odebrany przez czytającego.

I ostatnia, niebanalna niestety, uwaga. Dbaj o poprawną ortografię, interpunkcję i stylistykę, niezależnie od języka, w którym tworzysz dokument. Rekruterzy naprawdę zwracają na to uwagę, szczególnie przy stanowiskach wymagających dokładności lub dobrej znajomości języka obcego (aż ciśnie się tutaj na usta przykład „liquid English” z CV, które swego czasu zawojowało Internet). Poprawność dokumentu świadczy także o kulturze kandydata i jego poziomie komunikacji.

Zapychacze

Wiele przeglądanych przeze mnie CV zawiera różnego rodzaju zapychacze. Kilka przykładów:

  • Przymiotniki w opisach obowiązków: niezwykle skomplikowany projekt, wymagające środowisko itp. Przymiotniki te nie wnoszą żadnej dodatkowej konkretnej informacji
  • Frazy: Curriculum vitae, dane osobowe, imię i nazwisko itp. –rekruterzy są na szczęście na tyle inteligentni, że patrząc na Twoje CV wiedzą, co mają przed oczami, nie potrzeba etykiet zabierających dodatkowo miejsce
  • Długa lista umiejętności, najczęściej miękkich – wybierz tylko te istotne z punktu widzenia stanowiska i tylko te będące Twoją realną mocną stroną

Znów zasada im prościej, tym lepiej sprawdza się znakomicie. Warto okrajać CV ze słów, które nie wnoszą żadnej konkretnej informacji. 

Zdjęcie

Tylko od Twojej woli zależy, czy zamieścisz je w życiorysie. Pomijając specyficzne zawody, gdzie aparycja osoby ma szczególne znaczenie (np. modeling), kwestia zdjęcia jest wtórna. Jeśli chcesz zamieścić zdjęcie, zadbaj o jego profesjonalny wygląd (odpowiedni ubiór – biznesowy lub business casual, neutralne tło). Gwarantuję Ci, że poprzez zamieszczenie „luźnego” zdjęcia na tle łazienkowej armatury w kwiecistej bluzce z dużym dekoltem możesz jedynie stracić, a na pewno nie zyskasz w oczach rekrutera.

Uwaga do rekrutacji międzynarodowych – w różnych krajach w odmienny sposób regulowane są kwestie przetwarzania dodatkowych danych osobowych i zapisy antydyskryminacyjne. Warto zapoznać się z regułami w danym kraju nim aplikujesz, gdyż może się okazać, że załączanie zdjęcia w CV jest niewskazane. Konkludując, sam fakt zamieszczenia zdjęcia nie wpływa znacząco na wybór CV do dalszego etapu, ale gdy zdjęcie jest nieprofesjonalne, istotnie tę szansę obniża.

Masz jakieś pytania dotyczące formy i wyglądu dobrego CV? Zostaw swój komentarz pod tekstem.

Jeśli chcesz poczytać o najważniejszej części CV, zerknij na poprzedni wpis: https://www.laboratoriummozliwosci.pl/cykl_cv_bezsciemy1/

Pozdrawiam, Ela Watemborska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *