Cztery kroki do celu – odkryj swoje mocne strony w realizacji marzeń!

W okresie noworocznym często zastanawiamy się nad nowymi celami, marzymy, że kolejny rok będzie lepszym etapem w naszym życiu. Zastanawiasz się czasem, co dzieje się z Twoimi marzeniami lub celami, które sobie wyznaczasz?

Jeśli wcielasz je wszystkie w życie, jesteś prawdziwym szczęściarzem. Niestety, w wielu przypadkach nasze plany i marzenia nie zostają zrealizowane. Powodów może być wiele, jedną z przyczyn jest nasz styl realizowania celów. To on determinuje nasze podejście do wprowadzania zmian w życiu. Poniżej przedstawiamy krótki opis czterech podejść do realizacji marzeń. Każda z perspektyw jest nam potrzeb na różnych etapach, by skutecznie zmieniać nasze życie w pożądanym kierunku.

Sprawdź, do której z opisanych perspektyw naturalnie jest Ci najbliżej, a która jest Ci najbardziej obca? 

Istotne zmiany zaczynają się od marzeń.

Perspektywa 1.
Marzyciel – ta postawa jest nam niezbędna, by generować nowe pomysły, wizje i marzenia dotyczące własnej przyszłości. Marzyciel zastanawia się, czego by chciał, dlaczego to dla niego istotne. Wierzy w swoją ideę, ale nie zastanawia się nad przeszkodami, trudnościami.  Jest zorientowany na ogólne, długoterminowe cele, nie lubi wchodzić w szczegóły. Prezentuje postawę „wszystko jest możliwe”. Buduje wizję przyszłości, nie ocenia, odwołuje się do uczuć. Odważnie spogląda w przyszłość, nie szuka dziury w całym, mocno angażuje się w to, w co wierzy, może jednak szybko tracić zapał, gdy natrafi na nieprzewidziane przeciwności.

Jeśli Marzyciel nie przejdzie do kolejnej perspektywy, zazwyczaj jego cel pozostaje jedynie wytworem fantazji. Marzyciel powiedziałby: „Chcę mieć wysportowane ciało. To jest coś, co mi się podoba, pragnę dobrze wyglądać. Chcę poprawić kondycję, będę bez problemu chodzić po górach. Będę startował w zawodach. Tym razem na pewno się uda”.

 

Czasem do realizacji marzenia potrzebny jest plan.

Perspektywa 2.
Realista/Planista– dookreśla sposób dojścia do ogólnej wizji nakreślonej przez Marzyciela. Lubi układać strategię, skupia się mocno na szczegółach. Zadaje pytania „jak?”, „kiedy?”, „kto?”, „w jakim czasie?”. Odwołuje się do logiki. Dba o to, by proces dochodzenia do celu i sam cel były jasno zdefiniowane. Realistę demotywują zmiany, które są mało realne do wprowadzenia. Jest on mocno zorientowany na działanie. Koncentruje się na mierzalnych efektach.

Realista dba o wykonanie celu, ale jeśli zapomni uzgodnić plan z Marzycielem może zgubić sens, zapomnieć po co coś robi, dlaczego to było ważne. Jeśli tak się stanie, nawet zrealizowany cel nie będzie cieszył, bo znikają wartości, dla których zmiana została wprowadzona. Realista współpracując z Marzycielem dodałby do wypowiedzi Marzyciela: „Teraz trzeba zaplanować kolejne kroki, jak pracować nad sylwetką. Najlepiej w harmonogramie tygodniowym-ćwiczenia, dieta. Żeby to osiągnąć zaczniemy od miany nawyków i lekkich treningów, wprowadzenia większej aktywności, za dwa tygodnie podsumujemy i w kolejnych tygodniach będziemy zwiększać intensywność treningu, wprowadzimy kolejne zmiany w żywieniu, przeliczymy kalorie, ułożymy konkretną dietę, później dodamy suplementacje, za kilka miesięcy osiągniemy założony cel”.

 

Zmiana niesie za sobą ryzyko.

Perspektywa 3.
Krytyk – ocenia i zapewnia informację zwrotną reszcie kompanii. Szuka „dziury w całym”, koncentruje się na potencjalnych zagrożeniach i słabych punktach planowanej zmiany. Pyta „czy to na pewno jest możliwe?”, „czy to możliwe w tym czasie?”, „czy to bezpieczne/korzystne w taki sposób?” Konstruktywny Krytyk pozwala zaoszczędzić czas i energię znajdując braki bądź rezygnując z realizacji nierealnej lub zbyt kosztownej zmiany. Ma za zadanie upewnić się, że zminimalizuje potencjalne straty, więc bywa sceptyczny i asekuracyjny. Czasem widzi nieistniejące zagrożenia bądź je wyolbrzymia, martwi się o przyszłość lub, w skrajnym wydaniu przestaje odgrywać pozytywną rolę, torpedując pomysły Marzyciela już na samym początku, zniechęca do realizacji planu wskazując na jego braki.

Co Krytyk powiedziałby o planach towarzyszy? Konstruktywny pewnie powiedziałby: „Zaraz, zaraz, zanim zaczniemy działać spokojnie, zastanówmy się czy ten plan jest możliwy w tym czasie. W ostatnich miesiącach było sporo trudności, w zmotywowaniu się do treningów i trzymania diety, sporo stresu. Takie tempo zmian może być za szybkie, zmiana nawyków wymaga trochę czasu, tak drastyczne obcięcie kalorii może nie być korzystne dla zdrowia. Czy tak szybkie włączanie suplementacji ma sens? Jeszcze trzeba to pogodzić z codziennymi obowiązkami, pracą”.

Do realizacji większych marzeń może być potrzebna wizja przyszłości, plan realizacji, ktoś zaufany –  kto zwróci uwagę na niedociągnięcia i ktoś, kto spojrzy całościowo oraz podejmie decyzję o realizacji.

Perspektywa 4.
Inwestor – ostatecznie ocenia cel, plan, korzyści i ryzyka. Patrzy całościowo na zagadnienie, potrafi analizować i brać pod uwagę pozostałe podejścia. Ma dużo cierpliwości, szuka rozwiązań, możliwości porozumienia pomiędzy wszystkimi perspektywami. Umie zbalansować wszystkie aspekty i podjąć ostateczną decyzję – „Moi drodzy, rozważyłem Wasze perspektywy i idziemy w to! Jutro zaczynamy trening.” Ważną rolą Inwestora jest ostateczne podjęcie decyzji. Jeśli tego nie zrobi, praca z pozostałych etapów utknie w martwym punkcie.

Co dalej?
Każdy z nas intuicyjnie korzysta bardziej z którejś z opisanych perspektyw, a w mniejszym stopniu z innych. Wynika to z naszego temperamentu, doświadczeń życiowych, stylu podejmowania decyzji. Każda z opisanych perspektyw jest w nas obecna. Bywa tak, że za bardzo skupiamy się na jednej z nich, co utrudnia mam realizację naszych celów. Czasem krytyk, który ma ważne zadanie w realizacji marzeń jest zbyt silny i nie jest konstruktywny, za bardzo próbuje nas chronić. Bywa też tak, że zostajemy przy jednej perspektywie, nie przechodząc do kolejnej, nie uzgadniając wspólnej wersji pomiędzy naszymi potrzebami, możliwościami i ograniczeniami.

 

Jak temu zapobiec utknięciu na jednym z etapów?
Już sama wiedza o Twoich mocnych i słabszych stronach we wprowadzaniu zmian jest dużym plusem. Możesz próbować wzmacniać inne perspektywy poprzez bardziej świadome pochylanie się nad danym etapem. Polecamy również rozmowę o Twoim marzeniu z inną osobą – najlepiej o odmiennej dominującej perspektywie. Pozwoli Ci to zwrócić większą uwagę na aspekty, które zazwyczaj pomijasz. Taką osobą może być przyjaciel, współpracownik, coach, terapeuta. Zatem jeśli chcesz wprowadzić w swoim życiu jakąś zmianę i potrzebujesz wsparcia na jakimś etapie, zapraszamy do nas.

Życzymy Ci powodzenia w realizacji celów. Nie zapomnij o najważniejszym – najpierw pozwól sobie pomarzyć!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *