Krok w stronę zmiany

Doświadczasz trudności w realizowaniu własnych potrzeb, zmagasz się z negatywnymi myślami, przeżywasz silne emocje, spotykasz się z brakiem rozumienia ze strony otoczenia, masz poczucie stania w miejscu? Dostrzegasz w Twoim życiu potrzebę zmian, ale działania, które podejmujesz nie przynoszą efektów? A może obawiasz się podjąć decyzję i przejść do działania, nie wiesz co wybrać?

Choć taki stan jest nieprzyjemny, może prowadzić do wykonania ważnego kroku, który wpłynie na poprawę komfortu życia. Obawa przed wprowadzaniem zmian jest naturalna – potrzebujemy bezpieczeństwa i odczuwamy lęk przed nieznanym. Zdarza się, że obawiając się zmian tkwimy w czymś co jest dla nas niekomfortowe, a czasem także  na różne sposoby destrukcyjne. Często wyobraźnia na myśl o zmianie podsuwa przerażające wizje przyszłości, a to, co znane wydaje się po prostu bezpieczniejsze.

Co wpływa na zmianę?

Na to jak żyjemy obecnie i jak sobie radzimy z trudnościami wpływa wiele czynników takich jak: nasze wcześniejsze doświadczenia, nasze umiejętności, przekonania, wartości, nasz stosunek do siebie i świata, stopień zaspokojenia naszych potrzeb. Nie bez znaczenia jest także środowisko, w którym żyjemy – to jacy ludzie nas otaczają, w jaki sposób oni funkcjonują oraz czy mamy wsparcie otoczenia.

Na pewno łatwiej radzić sobie z obecnymi trudnościami, gdy mamy świadomość własnych zasobów. Wsparcie otoczenia także wpływa na nasze dobre funkcjonowanie i radzenie sobie w życiu. Czasem bywa tak, że osoby doświadczające kryzysu mają poczucie, że przyjaciele, rodzina „odwracają się” lub „nie chcą pomóc” w naprawdę trudnych dla nich sytuacjach. Prawdopodobnie dzieje się tak wtedy, gdy potrzeby są zdecydowanie większe niż to, co można dostać w zwyczajnej, nieterapeutycznej relacji z drugą osobą. Szczególnie w takich sytuacjach warto wziąć pod uwagę spotkanie ze specjalistą.

Spotkanie ze sobą

Przyjaciele czy rodzina mogą pomóc w podjęciu różnych decyzji, mogą wspierać nas w naszych działaniach. Bliskie osoby rzadko są jednak w stanie przyjąć naszą perspektywę, bez oceniania,  pozostawiając możliwość doświadczania, przeżywania emocji i podejmowania własnych decyzji, a co za tym idzie także popełniania własnych błędów.

Podawanie gotowych rozwiązań, radzenie często powoduje frustrację obu stron i poczucie bycia nierozumianym. Z tego powodu psychologowie, terapeuci, coachowie nie podejmują się pracy z bliskimi osobami, z którymi są związani emocjonalnie. Kontakt z osobą, która ma możliwość bycia neutralnym w relacji umożliwia spotkanie z samym sobą.

Jeśli potrzebujesz wsparcia we wprowadzeniu pożądanych zmian możemy Ci w tej drodze towarzyszyć.

12 thoughts on “Krok w stronę zmiany

 1. Magda | dopracowani.pl

  Ja akurat uwielbiam zmiany i nowości, ale wiem, że jestem w zdecydowanej mniejszości więc fajnie, że można znaleźć wsparcie 🙂

 2. Monika Wysocka

  Ja korzystałam w ciężkiej sytuacji z pomocy psychologa i absolutnie się tego nie wstydzę. Choć równie wiele mogą zdziałać oddani przyjaciele, tak było też w moim przypadku.

 3. Zakreecona

  Wydaje mi się, że niewiele jest osób świadomych na tyle, by skorzystać z pomocy psychologa w sytuacji gdy naprawdę tego potrzebują. A myślę, że taka pomoc niejednokrotnie mogłaby uchronić przed wielkimi jak i mniejszymi tragediami.

 4. Monika

  Bardzo ciekawy wpis! Wsparcie otoczenia jest szczególnie ważne. Co jednak z osobami, które nie mogą liczyć na takowe? Czy jest możliwym radzić sobie z wszystkimi przeciwnościami w pojedynkę?

  1. Laboratorium Możliwości Autor(ka) wpisu

   Są osoby, które próbują radzić sobie same, nie chcą lub nie potrafią prosić o pomoc, nie mają dobrych relacji z ludźmi w danym momencie. Żyjemy w społeczeństwie, w otoczeniu ludzi – warto popracować nad budowaniem relacji, znaleźć ludzi, od których możemy otrzymać wsparcie.

 5. Life Loverka

  Uważam, że zmiany są nieodłączną częścią naszego życia. Na jedne mamy wpływ, na drugie nie jednak one następują czy tego chcemy czy nie. Warto jednak pokonać lęk przed zmianami, zaakceptować je wiele możemy na tym zyskać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *