Oswajamy stres

Stresu doświadcza każdy z nas, ma on znaczenie ewolucyjne i właściwie nie da się go uniknąć. Pewien jego poziom działa mobilizująco, jest wręcz niezbędny do tego, abyśmy mogli realizować codzienne zadania. Problem pojawia się wtedy, gdy stres jest zbyt duży lub zbyt długotrwały – wtedy działa destrukcyjnie.

 

Współczesny stres

Stres wiąże się ze wzrostem we krwi poziomu adrenaliny, noradrenaliny, kortyzolu, glukozy. To substancje niezbędne do wywołania reakcji walki albo ucieczki (przed napastnikiem, agresorem lub innym fizycznym niebezpieczeństwem). Jednak we współczesnym świecie doświadczenie stresu rzadko wiąże się z właśnie takimi reakcjami. Stresujemy się siedząc na spotkaniu biznesowym lub przed komputerem. A walka lub ucieczka często ogranicza się do bardziej lub mniej skutecznych prób opanowania własnych emocji, agresywnej odpowiedzi czy nerwowego stukania palcami w klawiaturę. Reakcje z drugiego krańca, czyli działania unikowe to nieodpisywanie na e-maila, nieodbieranie telefonu czy bardziej lub mniej dyplomatyczne unikanie spotkań. Wygląda więc na to, że natura wyposażyła nas w określony sposób reagowania na stres, który nie do końca jest adekwatny w naszych obecnych warunkach życia.

 

Jak sobie poradzić?

 

Oddychaj

Ważnym elementem skutecznego działania w sytuacji stresu jest oddychanie. W trudnej sytuacji oddech staje się płytki i szybki. W czasie ważnej rozmowy rekrutacyjnej, spotkania z klientem czy egzaminu pomocne może być zapanowanie nad oddechem  świadome pogłębienie i zwolnienie oddechu.

 

Walcz lub uciekaj

Jak już wspomniano, nasz organizm w stresie na poziomie biologicznym przygotowany jest do walki lub ucieczki – działają hormony, które z założenia mają wspomagać te reakcje. Wiele osób po ciężkim dniu próbuje się wyciszyć przy spokojnej muzyce czy medytacji. Są osoby, które chcą za wszelką cenę zapanować nad emocjami, zachowywać ciągły spokój. Czasem jednak taka strategia okazuje się mało skuteczna, kiedy po stresującym dniu hormony stresu nadal krążą we krwi. Pozwól sobie wówczas  na wyrażenie emocji, odreagowanie. Zadbaj o równowagę. Dobrym sposobem jest aktywność fizyczna, czyli bardziej intensywny ruch, który pomoże organizmowi „spalić” stresową mieszankę hormonów i glukozy. W ten sposób lepiej wykorzystujemy to, w co wyposażyła nas natura i zapobiegamy negatywnym skutkom stresu przeżywanego biernie – na przykład chorobom serca.

 

Naucz się relaksować

Po fazie odreagowania czas na odprężenie. Wybierz najlepszą metodę dla siebie. Sprawdź, co na Ciebie działa najlepiej – rozmowa z przyjacielem, relaksacyjna muzyka czy gorąca kąpiel. Wypróbuj techniki relaksacyjne, takie jak skupienie na oddechu, trening autogenny Schulza czy trening Jacobsona. Znajdź choć kilka minut dziennie dla siebie.

 

Ogranicz słodycze

Część osób w niektórych stresujących okolicznościach poprawia sobie nastrój sięgając po słodkie przekąski. Gdy dostarczamy do organizmu cukier, następuje wyrzut insuliny przez co za chwilę znów poczujemy się głodni i rozdrażnieni. Zadbaj o zdrowy, zbilansowany posiłek.

 

Odczytaj informację

To co istotne  nie ma uniwersalnego sposobu na stres. Zdarza się, że w trudnych sytuacjach próbujemy zastosować gotowe recepty, bo słyszeliśmy, że dana metoda jest skuteczna. Czasem próbujemy stosować ten sam sposób pomimo sygnałów, że nie jest to dobre rozwiązanie. Nieprzyjemne emocje pojawiające się w sytuacji stresu mogą być cenną informacją o nas i o znaczeniach, które przypisujemy danej sprawie. Gdy myślimy o stresującej sytuacji, dobrze zadać sobie kilka pytań:

 • Co najgorszego może się wydarzyć? – czasem nawet najgorszy scenariusz nie jest tak straszny jak to, co jest niedopowiedziane.
 • Co jeśli to się wydarzy? Zakładając, że sytuacja budząca lęk się zdarzyła, możemy określić kilka kroków, które można wykonać, aby sobie poradzić. Oczywiście, nie warto tracić wielu godzin na szczegółowe tworzenie planu, bo większość takich scenariuszy w rzeczywistości się nie wydarzy. Stąd kolejne pytanie:
 • Czy ten scenariusz jest realny? W jakim stopniu?
 • Skąd taka a nie inna reakcja na tę sytuację u mnie? – Czasem, jeśli sposób reagowania się powtarza, warto poszukać odpowiedzi, skąd wziął się ten schemat i sprawdzić, czy faktycznie reagujemy na obecną sytuację a nie na jakąś inną podobną z przeszłości.
 • Jakie mam zasoby? (wszystko to, co może pomóc w danej sytuacji: wiedzę, umiejętności, doświadczenia, cechy, środki materialne, kontakty itd.) Świadomość własnych mocnych stron pomaga zachować spokój.

 

Przyglądaj się doświadczanym emocjom, myślom, samej sytuacji i własnym reakcjom. Dzięki temu podejmiesz właściwe działanie. Jeśli stosowane przez Ciebie metody radzenia sobie w sytuacji stresu nie działają, zauważ to i spróbuj je dostosować do siebie.

 

Autor: Anna Bus, Elżbieta Watemborska

5 thoughts on “Oswajamy stres

 1. Vee

  Ciekawy artykuł, ja osobiście radzę sobie ze stresem w taki sposób, że „zamykam oczy na 30 sekund, a potem wszystko ma być dobrze” lub powtarzam sobie „jak ty tego nie zrobisz, nikt tego nie zrobi”. Pomaga mi to w większości przypadków.

 2. Magda Coaching Serca

  Bardzo wartościowy artykuł 😊 Stres, z którym sobie nie radzimy – powoli nas niszczy. U mnie tak było… po doświadczeniach choroby przewlekłej dbam o to, żeby regularnie biegać, praktykuję Calligraphy Health System, pracuję z przekonaniami 😊

 3. Małgosia

  Zdecydowanie zgadzam się z tym, że każdy musi wybrać taką metodę, która najlepiej na niego działa. Na mnie np. Najlepiej działa mudra z mantrą, a na moją koleżankę wizualizacja kolorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *