Powarsztatowo „Szukasz pracy? – poznaj siebie”

W niedzielę 12.11.2017 prowadziłyśmy warsztat „Szukasz pracy? – poznaj siebie”. Grupa osób zainteresowanych była liczna, niestety wielu chętnych nie byłyśmy w stanie zaprosić do udziału ze względu na ograniczoną pojemność sali – zapraszamy jednak na kolejne wydarzenia 🙂

fot. Rafał M.

Nasz zamysł

Głównym tematem spotkania było poznawanie siebie. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania, co daje satysfakcję zawodową i jakie czynniki mobilizują do dalszych poszukiwań swojego miejsca na rynku pracy. Naszym celem było zainspirowanie uczestników do poznawania siebie i szukania pracy zgodnej z ich  wiedzą o sobie. Tak, aby praca była odpowiedzią na realne potrzeby i realizacją własnych celów, a nie tych narzuconych przez otoczenie.

 

Bazując na doświadczeniu

Podstawą poszukiwań było odwołanie się  do doświadczeń uczestników –  mieliśmy okazję zastanowić się, kiedy doświadczamy niskiej i wysokiej efektywności i satysfakcji w pracy. Przyjrzeliśmy się także swoim strategiom wybierania ofert pracy z uwzględnieniem warunków, które powinny one spełniać.

 

Różne sytuacje – odmienne punkty widzenia

W inny sposób szukamy pracy, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo a inaczej,  gdy chodzi o samorozwój. Jeśli potrzebujemy bezpieczeństwa – określmy kryteria, po których poznamy, że je mamy i możemy zająć się innymi potrzebami. Rozmawialiśmy o tym, że nawet w przypadku, gdy poszukujemy pracy ze względu na konieczność utrzymania się, mamy choćby minimalne warunki jej przyjęcia (choć czasem ich sobie nie uświadamiamy).

 

Sprzeczne potrzeby

Zdarza się, że myśląc o wyborach zawodowych, trudno nam połączyć różne, niekiedy sprzeczne, kryteria. Czasem odcinamy się od swoich wewnętrznych potrzeb – myślimy logicznie, próbujemy dopasować się do otoczenia, ale nie mamy kontaktu z własnymi pragnieniami, z tym co daje energię do działania i przetrwania trudniejszych chwil.

 

W relacji z pracodawcą

Często jako priorytet podczas poszukiwań pracy traktujemy oczekiwania pracodawcy, staramy się je odgadnąć  i dostosować się do nich. Podczas warsztatu zaproponowałyśmy zmianę perspektywy. Spotkanie z pracodawcą to relacja biznesowa, w której każda ze stron powinna przedstawić swoją ofertę i oczekiwania. Nie myślmy o tym, co chce usłyszeć rekruter i jak „dobrze” odpowiedzieć. Myślmy o tym, czego my chcemy.

 

Doświadczać czy analizować

Dyskutowaliśmy o tym, że próbowanie różnych rzeczy ma swoją cenę. Czasem można się sparzyć  – efektem będzie „poszarpane CV” i poczucie nietrafionych wyborów. Samo analizowanie jednak może sprawić, że utkniemy w miejscu – w pewnym momencie nie ma innego sposobu na dowiedzenie się, czy rozważany przez nas kierunek zawodowy  to właśnie to, czego oczekujemy. Z nieudanych prób warto wyciągnąć wnioski, te doświadczenia mogą być cenne, bo sporo mówią o potrzebach, wartościach i pragnieniach, które nie zostały w danym miejscu pracy zrealizowane. Nie zachęcamy do rzucania się w ogień – kierowania się wyłącznie emocjami i rezygnacji z pracy pod wpływem impulsu, warto jednak słuchać siebie. Zanim zaczniemy działać, warto zastanowić się, co konkretnie w danej pracy nam nie pasuje i określić kierunek pożądanych zmian.

 

Role życiowe

Pracownik to tylko jedna z ról  – warto określić, jakie miejsce powinna zajmować aktywność zawodowa w naszym życiu. Rozmawialiśmy o tym, że pewnie nie ma pracy, która spełniałaby nasze oczekiwania w 100%, ważne jest jednak, by pozwalała realizować nasze najważniejsze wartości.

 

Dziękujemy za obecność i dzielenie się własnymi przemyśleniami.

Anna Bus, Elżbieta Watemborska

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *