Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach – fast food czy odpowiedź na potrzeby klienta?

Jeśli coś działa – rób tego więcej;

jeśli coś nie działa – rób coś innego;

jeśli coś się nie zepsuło – nie naprawiaj.

(Filozofia centralna TSR)

 

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach to jeden z wielu istniejących nurtów terapeutycznych. Osoby, które wybierają ten nurt doceniają w nim odpowiadanie na potrzeby, z którymi przychodzi klient. Zwolennicy dłuższych i głębszych form pracy terapeutycznej czasem porównują tę metodę do fast food-a. Uważam, że dobrze jeśli sposób pracy terapeuty jest odpowiedzią na potrzeby klienta. Czasem ludzie przychodzą do terapeuty po to, aby wrócić do przeszłości, przyjrzeć się temu, co się wydarzyło lub zatrzymać przy ważnych dla nich wydarzeniach, opowiedzieć o nich, nazwać emocje, zostać wysłuchanym. Czasem przychodzą po to, aby zastanowić się nad własną sytuacją, potrzebą zmiany i znaleźć w sobie moc do jej wprowadzenia w życie, ale niekoniecznie mają gotowość analizowania przeszłości.

 

Co warto wiedzieć o tej metodzie?

Terapia skoncentrowana na Rozwiązaniach polega na tworzeniu optymalnych dla klienta rozwiązań. W sesji prowadzonej tą metodą, tak jak w sesji w każdym innym nurcie, prowadzonej przez zaangażowanego terapeutę ważna jest uważność, słuchanie, dopytywanie, poznawanie. Charakterystyczne dla Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach jest:

 • Skupienie na zasobach, które pozwolą poradzić sobie w trudnej sytuacji, a nie problemach, które utrudniają wprowadzenie zmian
 • Dążenie do określenia celu i preferowanego obrazu przyszłości
 • Większa koncentracja na teraźniejszości i przyszłości niż przeszłości
 • Terapeuta pracuje w perspektywie klienta szukając najbardziej użytecznych rozwiązań, dlatego też w tej metodzie nie ma teorii wyjaśniającej przyczyny trudności czy zaburzeń.
 • Terapeuci TSR w pracy z klientem nie stawiają diagnozy
 • Nie ma pojęcia oporu – klient współtworzy relacje i w pełni decyduje o sobie, a nie jest poddawany jakiemuś procesowi.
 • Terapeuta nie daje rad czy gotowych rozwiązań, podobnie jak w innych metodach, ale jeśli klient wyrazi taką potrzebę terapeuta może dzielić się własnym rozumieniem sytuacji, spostrzeżeniami, obserwacjami, pomysłami
 • TSR zakłada, że lepiej, gdy terapeuta dzieli się z klientem własnymi hipotezami czy pomysłami niż miałby zadawać pytania tak, aby je potwierdzić
 • Terapia jest spotkaniem ludzi, z których każdy posiada pewne zasoby: terapeuta, korzystając ze swojej wiedzy i intuicji prowadzi sesje, ale to klient jest ekspertem od własnego życia. Klient ustala cele, zakres pracy i decyduje o czasie trwania i zakończeniu procesu, korzystając z własnego doświadczenia oraz obecności i wiedzy terapeuty ostatecznie decyduje o zmianach i sposobach ich wprowadzania w swoim życiu.

 

Dla kogo jest Terapia skoncentrowana na Rozwiązaniach?

Terapia skoncentrowana na Rozwiązaniach znajduje zastosowanie w wielu celach, trudnościach i zaburzeniach psychicznych. Może być dobrym rozwiązaniem dla osób zmagających się z uzależnieniem, współuzależnieniem, doświadczającymi przemocy lub będącymi sprawcami przemocy, osób borykających się z trudnymi sytuacjami życiowymi, będącymi na etapie ważnych zmian, osób, które doświadczają trudności w relacjach czy zmagają się z trudnymi emocjami.

 

Ile trwa proces terapeutyczny?

Nazwa metody wskazuje także na krótkoterminowość – czas terapii nie jest określony z góry, ten aspekt jest zależny od potrzeb i decyzji klienta. Obowiązkiem terapeuty jest dążenie do tego, aby ten czas był możliwie najkrótszy. W praktyce cały proces terapeutyczny często zamyka się w 10 spotkaniach. Nie ma też określonej z góry częstotliwości spotkań.

 

I na koniec wracając na chwilę do pytania fast food czy odpowiedź na potrzeby osoby?

Metafora fast fooda jest czasem przywoływana przez terapeutów analitycznych. TSR, który znam jest jak najbardziej odpowiedzią na potrzeby człowieka. Ale jeśli brak szukania przyczyn z każdym klientem, brak interpretacji zachowań, koncentrację na teraźniejszości/ przyszłości, dążenie do użytecznych rozwiązań rozumieć w taki sposób, niech tak będzie. Posługując się dalej tą metaforą myślę sobie, że jeśli przychodzi głodny człowiek – lepiej, żeby na początek dostał fast food niż umarł z głodu czekając na ekologiczne, wykwintne danie. Wierzę, że jeśli jakieś doświadczenia z przeszłości rzeczywiście wymagają przeanalizowania i zrozumienia klient po to wróci, gdy będzie na to gotowy.

 

Autor: Anna Bus

4 thoughts on “Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach – fast food czy odpowiedź na potrzeby klienta?

 1. Aneta

  Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach to ciekawy nurt. Osobiście uważam, że każda terapia, aby była skuteczna powinna być dostosowana do osoby i jej sytuacji. Również czas jej trwania.

  1. Laboratorium Możliwości Autor(ka) wpisu

   Zdecydowanie tak – terapeuta powinien dostosować sposób pracy do potrzeb klienta i dobrze jeśli klient ma poczucie, że może współdecydować o tym, co dzieje się w czasie sesji, temacie i od początku ma świadomość, że może decydować o długości procesu.

 2. Karolina Buszujwkuchni

  Twierdzę tak samo, jak Pani Aleksandra. Specjalista powinien od początku terapii zapewnić klientowi profesjonalną, indywidualną pomoc.

 3. Aleksandra Załęska

  Nie byłam nigdy na terapii u specjalisty, ale wydaje mi się, że każda terapia powinna być dostosowana do potrzeb osoby, która jej potrzebuje. Sztampowe podejście do klienta może go tylko zniechęcić do specjalisty i nie będzie chciał skorzystać z pomocy i terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *