W zgodzie ze sobą – kilka słów o work-life balance

Czasem poruszając temat work-life balance spotykamy się ze stwierdzeniami, że równowaga pomiędzy pracą, a życiem nie jest możliwa. Zanim przejdziemy do tego jak, zastanówmy się przez chwilę nad tym czym w ogóle jest work-life balance.

Work-life balance – to zaczyna się w głowie.

Pomyśl przez chwilę, w jaki sposób rozumiesz równowagę między pracą a życiem osobistym? Czy oznacza to dla Ciebie taką samą ilość czasu poświęconego na życie osobiste, co pracę? A może elastyczne godziny pracy lub home office? Możliwość decydowania o tym, co i kiedy robisz? Czy też opcję zamknięcia za sobą drzwi firmy po ośmiu godzinach i przejścia do innych zajęć? Co powinno według Ciebie dziać się w tym czasie wolnym, aby można powiedzieć o równowadze? Jak Twój pracodawca dba o ten aspekt? Przestrzega zasad Kodeksu Pracy? A może masz w biurowcu siłownię, basen i PlayStation, dzięki którym możesz się zrelaksować? Może masz kartę na zajęcia sportowe? Jak z tego korzystasz? Jak różne są firmy i formy zatrudnienia, tak wiele może być definicji równowagi między życiem osobistym i pracą. Jak zatem dbać o swój work-life balance, jeśli nawet dokładnie nie wiemy, czym on jest? Work-life balance zaczyna się w głowie, czyli nieważne gdzie jestem i co w danej chwili robię, życie pozazawodowe istnieje, kiedy nie myślimy o pracy.

Pozory równowagi

Zastanawiałeś się kiedyś, ile czasu dziennie poświęcasz na pracę zawodową? Czy to jest w ogóle mierzalne? Jeśli zdefiniujesz ów czas jako spełnianie obowiązków służbowych, pewnie jesteś w stanie to oszacować. Co jeśli w definicję „czasu poświęcanego na pracę” włączymy także myślenie o niej i wynikające z pełnienia obowiązków następstwa dla naszego ciała?

Załóżmy, że kończysz pracę po ośmiu godzinach. Świetnie. Albo inna sytuacja: prowadzisz własną firmę i pracujesz z domu – super, przecież sam decydujesz o tym ile godzin poświęcisz na pracę. Pomyśl jednak, ile razy po opuszczeniu biura odbierasz maile i telefony służbowe? Jak często wracasz myślami do stresujących sytuacji i poszukujesz rozwiązań swoich zawodowych wyzwań w trakcie leniwego niedzielnego popołudnia? Jak często będąc na wakacjach załatwiasz sprawy zawodowe lub o nich myślisz?

Inna możliwość: pracujesz fizycznie bądź po prostu nie musisz martwić się skomplikowanymi sytuacjami w pracy. A jak ma się Twoje ciało? Jak traktujesz je w godzinach pracy? Ile dajesz mu ruchu bądź odpoczynku, jak je zabezpieczasz przed szkodliwymi czynnikami i jak się odżywiasz? Ciało również „pamięta” i te doświadczenia przekładają się na późniejsze funkcjonowanie.

Znajdź swoje sposoby

W żadnym poradniku nie znajdziesz odpowiedzi na pytanie, jak dbać o swój work-life balance. Z tego prostego powodu, sam musisz sprawdzić, co jest w zgodzie z Tobą, a co już nie. Ważne, byś na początku zastanowił się nad tym i poobserwował, ile swojej energii psychicznej i fizycznej poświęcasz pracy i czy to jest dla Ciebie dobre rozwiązanie? Czy jest tak jak chcesz? Czy dajesz z siebie dużo, a potem odczuwasz frustrację? Czy czujesz się przemęczony? A może czujesz, że chcesz pracować więcej? Pomyśl czy i jakie znaczenie ma dla ciebie sposób pracy? Czy lubisz swoją pracę? Jeśli nie – pomyśl czy kiedyś było inaczej? Czasem jest tak, że nawet jeśli robimy coś, co lubimy, ale bierzemy na siebie więcej niż możemy unieść czujemy zniechęcenie. Czasem zniechęcenie i poczucie wypalenia wynika z zaniedbania innych sfer życia. To co istotne – nie ma uniwersalnych rozwiązań, bo każdy z nas jest inny.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w znalezieniu rozwiązań dopasowanych do siebie, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

2 thoughts on “W zgodzie ze sobą – kilka słów o work-life balance

  1. Agata vel Pani Miniaturowa

    Poza pracą staram się wyłączać i nie myśleć już o tym co było. Nie odbieram telefonów, ani tym bardziej maila. Moje nerwy są mi bardzo wdzięczne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *